ROMANOV KOYUNU

Et verimliliği ve klasik koyun eti kokusu olmayan fazla yağ içermeyen lezzetli besleyici ve protein değeri yüksek verimli kendisine has bir ürün olarak değerli ve piyasada aranan bir karkas cinsidir.

ROMANOV KOYUNLARININ GENEL ÖZELLİĞİ

Romanov koyunu, Rusya’da üretilen bir türdür. Sıcak ve soğuya dayanaklı olup bir batında 5-6 yavru vermektedir.

ROMANOV KOYUNLARIN SÜRÜ İDARESİ VE BAKIMI

Burada Romanov Koyunu'nun üretim sürecindeki bakımıyla ilgili de detay bilgi vermek istiyoruz.

Mera ve Yayma

Yaz aylarında sabah akşam otlamaya çıkarılması gerekir. Otlamaya götürüp getirirken hayvanlar dikkatli takip edilmelidir.

Göz perdesi

Gözlerinde beyaz bir perde olduğunda bu geçici bir körlüktür, hemen veterinere başvurulur. Bu olay sonbaharda ve ilkbaharda olur, bunun nedeni sinektir.

Topallayan aksayan hayvanların bakımı

Diken batmış olabilir ya da tırnaklarında dikenden dolayı iltihap olmuştur. Bu bölgeyi eczaneden alınan zefiran türü dezenfektan ilaclarla suya koyup daha sonra da hayvanın ayağını suya sokarak dezenfekte edip ayak mantarı önlenmektedir.

Öksüren hayvanların bakımı

Bu hayvanlar diğerlerinden hemen ayrılıp, veterinere haber verilmelidir.

Ağız çevresinde yara olan havyanların bakımı

Ağız çevresinde iki türlü yara olur: birincisi dikenli ottan ağzı yaralanır, ikincisi ise sürü içinde metal zehirlenmesinden olur. Bu olay da sulukların paslanmasından olur.

KUZU MAKİNASI ROMANOV KOYUNUN ÜREME DÖNEMLERİ

Romanov Koyunları 3-4 aylık iken gebe kalabilmektedir. Ancak 6 aylık iken gebe kalması önerilmektedir. Romanov Koyunlar yılın her hangi bir döneminde gebe kalabilmektedir.

ROMANOV KOYUNU HIZLI BILGİ

  • Romanov Koyunları'nın her ülkeye ve iklime adaptasyonu kolaydır. 12 yaşına kadar damızlık olarak tutulabilmektedir.
  • Romanov türünün Çiftleşmesi herhangi bir ay ve mevsime bağlı değildir. Yılın her ayı çiftleşebilmektedir. Koyun ırkları içinde en anaç koyun cinsi olduğu belirtilmektedir. Kuzu verimi yüksektir. Bakıma göre aynı anda 6 kuzuya kadar doğurabilmektedir.
  • Hatta 14 kuzu elde edilmiş ve rekor elde etmiştir.
  • Karkas eti eşsiz lezzette ve koyun eti kokusundan hoşlanmayanlar için idealdir, koyun eti kokusu yoktur.
  • Buda ette tercihen seçicilik oluşturmaktadır.
  • Bu rus koyunu Romanov doğum yaptıktan 35-40 gün içinde yeniden döllenebilir. İlginç olanı Bu Kuzular da 3 – 4 aylıkken döllenebilmektedir. Fakat 6 aylıkken çiftleştirilmesi daha verimli sonuçlar elde edilmektedir.
  • Bu Romanov Koyunlarının bir diğer özelliği de 3- 4 yavruyu besleyebilmesidir. 5-6 kuzu doğurması halinde acilen biberonla inek sütü verilmelidir. Bu arada sütün sıcaklığı ve yağsız olmasına dikkat edilmeli veya uzman görüşü alınmalıdır. Aksi halde yavru kuzuları kaybetme riski ortaya çıkabilir.

ROMANOV KOYUNU VE DIŞ GÖRÜNÜŞÜ

Romanov kısa kuyruklu bir koyun ırkıdır. Vücut yağı bütün vücuda yayıldığından et lezzetini arttırır. Doğduklarında renkleri saf siyahtır, daha sonra rengi hızla giriye dönüşmektedir. Romanov Koyunları genel olarak karasal ve soğuk iklime dayanıklıdır. Çiftlik ve yerel beslenme imkanlarına uygundur. Erkek Romanov Koyunu'nun ortalama ağırlı 55 -80 kilogram iken, dişilerinin ağırlığı 40-50 kg olur.

ROMANOV KOYUNUN ANAVATANI

Romanov Koyunu’nun anavatanı Rusya’dır.Genel olarak Volga bölgesindedir. Romanov kenti adını Romoanov koyunlarından almıştır. Romanov Koyunu ilk olarak 18. yüzyılda Rusya’da farkedilmiştir. Sonra Almanya ve Fransa Romonov Koyunları’nı ithal etmiştir. 1980 yılında Kanada Hükümeti 14 koyun ve 4 koç ithal ederek, 5 yıl süreyle karantinaya almıştır. Yapılan testlerden sonra ABD’ye getirilmiştir. Birçok ülke Romanov Koyunlarına ilgi göstermiştir. Romanov Koyun Çiftliği Türkiye’de henüz yaygın değildir.

Vesayre

Koç'a verilmeden önceki bir aylık bakım sürecinde kafes sistemi uygulanırsa verim yükselir. Saf Romanov Koyunu cömerttir... Siz ne kadar ilgi gösterirseniz o da o kadar çok yavru verir. 100 Saf Romanov Koyunu ortalama 250 - 500 yavru verir. Koç'a verilmeden önce ve sonra yem olarak arpa, mısır ve buğday verilebilir. Ek olarak silaj ve ot takviyesi de gereklidir. 2.5 aylık bir kuzunun canlı ağırlığı genel olarak 20 kg, bir yaşında 45-50 kg'dır. Bir yaşında koçlar ise 70-80 kg gelir.
Saf Romanov Koyunu aynı anda 4-5 kuzuya rahatlıkla bakabilmektedir. 2.5 aylık bir kuzunun 20 kg ağırlığa ulaşması et verimliliğinin hızı ve kalitesini göstermektedir.
İyi bakılırsa Saf Romanov Koyunu'nda ölüm oranı düşüktür. Saf Romanov Koyunu'nun her ortama kolay adaptasyonu ve strese dayanıklı olması nedeniyle üretim başarılıdır.
Saf Romanov Koyunu'nda yün verimi de ortalama 4-5 kg'dır.
Saf Romanov Koyunu'na doğum öncesi tuz verilmemelidir. Her üç ayda bir iç ve dış parazitlere karşı veteriner kontrolünden geçirilmelidir.
Aşıları ve verilmesi gereken vitaminler ihmal edilmemeli, hiçbir ortamda yaş zeminde yatırılmamalıdır. Yaz aylarında 3-4 kez banyo yaptırılmalıdır. Ağıl giriş çıkışlarında kapılar geniş olmalı hayvanlar tedirgin edilerek kuzu düşüklerine neden olunmamalıdır. Koyunlar aşı ve yün kırkımlarında teker teker incitmeden bakımları yapılmalı bu ırkın bir özelliği ise kendi yününü atarak kendi kırkımını da yapmaktadır. Ahır Dezenfektesi her ay düzenli yapılmalıdır.

ROMANOV KOYUNUN ÖNEMLİ UYARILAR

Romanov koyununa Arpa samanı verilebilir. Taze yonca şişkinlik yaptığı için yedirilmez. Emziren anneye Tuzsuz Silaj verilir. Kış aylarında doğal ot samanı, soya otu samanı, bezelye samanı, fiğ samanı ve sudan otu samanı verilebilir. Kuru yem olarak Arpa, Mısır, Yulaf ve Soya kesinlikle kırılmadan verilmelidir. Yalama tuzu protein katkısı için iyi bir fırsattır. Zemin kuru ve su sürekli bundurulmalıdır.